Tamamen Anonim Gezinmek! | Tails Linux

 


Merhaba sevgili okur, bu yazımızda internette "Tamamen" gizli anonim bir şekilde gezmeyi göreceğiz.


İnsanlık olarak yönetici mekanizma tarafından sürekli olarak takip edildik, izlendik. Eski çağlarda "Kuş uçsa haberim olacak" diyen krallardan, hükümdarlardan yakın geçmişte her iki kişiden birinin istihbarat ajanı olduğu dünya ülkelerine kadar bir çok misali bu izlenmeye örnek verebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz çağda ise devletler için bu takip eskisinden çok daha kolay ve daha az maliyetli halde. Tabi ki İnternet sayesinde... Sosyal ağlar, mobil İnternet kullanımı her şey iç içe geçmiş durumda.


Son yıllarda Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede patlak veren dinleme, takip ve İnternet trafiği izleme skandallarından en bilinenleri Edward Snowden'in NSA ve Jullian Assange'in WikiLeaks belgeleri oldu, fakat bunlar buz dağının görünen kısmı maalesef.


Yani özetle kendi devlet ve istihbaratlarımızın dışında diğer ülke ve kurumlarınca da takip ediliyoruz. Peki ne yapılabilir? İşte bu sorunlara hepsi bir arada çözüm.


Tails Linux Nedir?

Linux çekirdeğiyle gelen Debian türevi bir işletim sistemidir yani en baştan güvenli ve açık kaynak kodlu bir yazılım. Tails ( Amnesic Incognito Live System) Linux prensip olarak iz bırakmayan ve USB/CD/hafıza kartından çalıştırılabilen bir işletim sistemidir.  Herhangi bir kurulum olmadan RAM üzerinden çalıştırılabilir yani canlı bir Linux dağıtımıdır. Bu sayede kullanıcıların bilgisayarlarında halihazırda yüklü işletim sistemleri zarar görmez veya etkilenmez. Tails kullanılırken yapılan tüm işlemler RAM kanalıyla gerçekleştiğinden bilgisayarın hafızasında hiç bir şey tutulmaz; bilgisayar yeniden başlatılınca RAM'deki her şey silinir. Yaşasın gizlilik... Ama bu bir şey değil asıl mesele devamında.
Gizlilik konusunda önemli bir yere sahip Tor Projesini merkeze alan Tails Linux tüm trafiğini Tor Ağı üzerinden gerçekleştirerek İnternette anonim kimlik ile gezinmeyi sağlıyor. Bu trafiğin dışında çalışmak isteyen tüm program ve uygulamalar bloke ediliyor. Ayrıca yüklü gelen mail, mesajlaşma, ofis uygulamalarının güvenlik noktasında ön ayarları bu yönüyle yapılmış durumda.
Devletlerin anlamlı anlamsız sansür politikalarına karşı çıkan kişi ve kurumlarca desteklenen Tor Projesi Tails Linux bünyesinde yalnızca tünel görevini üstlenmiyor aynı zamanda Tor Tarayıcı ile de yer alarak sansürleri deliyor. Kısacası sansür Tails Linux için kocaman bir "HİÇ"! İstenilen web sitesine ve içeriğine ulaşmak tek tıkla mümkün yani. -Bizde sansür olmaz abi!.. *Tails Linux

Tails Linux Geliştiricilerinden Kullanıcılarına Uyarı!

Tails tam olarak anonim deneyim sunması adına geliştiriliyor olsa da geliştiriciler bu noktada bir uyarıda bulunuyorlar.
Karmaşık güvenlik sorunlarını çözecek bir büyü ya da harika bir çözüm yok
Yani Tails Linux gibi özelleştirilmiş ve güvenlik konusunda sınırları zorlayan bir işletim sistemi bile bazı durumlarda çaresiz kalabilir denmek isteniyor. Tails Linux sizi anonim hale getirip konumunuzu gizlese de bazı güvenlik sorunlarının meydana gelebileceğini belirten geliştiriciler ek önlemler alınması gereken durumları sıralamışlar. Siz de aşırı güvenli olması gerektiğini düşündüğünüz işlerinizde Tails'i kullanmak isterseniz geliştiricilerin yönergelerini okuyun.Sonuç
"Tails Linux kullanmalı mıyım?" diye düşünüyorsanız muhtemeldir ki daha güvenli olmayan alternatif bir yöntem ya da yöntemleri kullanıyorsunuzdur. Bu soruyu sorduğunuza göre :) Diğer bir çok yönteme göre Tails'i kullanmak çok daha güvenli olacaktır. Birilerinin sizi bulmak için inat edeceği işlere ( hack, tehdit, hakaret, terör suçları gibi)  bulaşmadığınız taktirde Tor Ağında herkes ya da bir hiç olarak anonim kalabilirsiniz.

O halde Tails'i denemek ve geniş bir topluluk ile hareket etmek ya da virüs ve bin bir çeşitli zararlının bulaşmak için can attığı muhtemel Windows işletim sisteminizde kendi yöntemlerinizle devam etmek size kalıyor.

- Mevcut yorum.

Daha yeni Daha eski