Linux Dosya Uzantıları | Linux işletim sistemi bilgileri
Merhaba sayın okur, bu yazımızda Linux işletim sisteminde bulunan bir kaç dosya uzantısından bahsedeceğiz. İsterseniz öncelikle bir işletim sistemi nedir hatırlayalım.

İşletim sistemi nedir: Bir işletim sistemi, bilgisayar donanımını, yazılım kaynaklarını yöneten ve bilgisayar programları için ortak hizmetler sağlayan sistem yazılımıdır.

İsterseniz Linux işletim sisteminde bulunan bir kaç dosya uzantısından  bahsedelim.

TAR: 

TAR ya da bir başka deyişle tarball, açık kaynak kodlu bir belge sıkıştırma ve arşivleme biçimidir. Genel olarak TAR arşivleri *.tar uzantısına sahiptir. Arşiv harici bir programla sıkıştırılmış ise, sıkıştırma programı dosya sonuna kendi uzantısını ekler.

.SH:

.sh, bir tür Unix shelli (Bourne-Again shell) olan Bash için programlanmış scriptlerde kullanılan formattır. Bu format, Bash dilinde yazılmış talimatları içerir. Bu format ayrıca Apple Terminal, Bourne Shell, C-Shell ve Korn Shell gibi diğer shell programlarında da görülebilir.

.LNK:

LNK dosyası, Windows tarafından Macintosh platformundaki diğer adına benzer şekilde orijinal bir dosyaya referans olarak kullanılan bir kısayol veya "bağlantı" dır. Kısayol hedef türünü, konumunu ve dosya adını, hedef dosyayı açan programı ve isteğe bağlı bir kısayol tuşunu içerir.

.SO:

.SO dosya uzantısına sahip bir dosya Paylaşılan Kitaplık dosyasıdır. SO dosyası, kendi kodlarında herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan daha sonra güncellenebilir / değiştirilebilir.

.CONF:

Unix ve Linux işletim sistemlerinde kullanılan ayar dosyasıdır.


Bu makalemiz de buraya kadardı, umarım beğenmişsinizdir. Anlamadığınız veya aklınıza takılan bir yer olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

- Mevcut yorum.

Daha yeni Daha eski