Bilgisayarınız izleniyor mu? 1 Adımda öğrenin!Merhaba değerli okurlar, bu yazımızda bilgisayarınız izleniyor mu göreceğiz.

Öncelikle bilgisayarınızın izlenmesi nelere sebep olur hatırlayalım; Bilgisayarın izlenmesi çoğunlukla hackerlar tarafından RAT (Remote access trojan/uzaktan erişim trojeni) denilen bir araç ile izlenir. Bilgisayarınız eğer izleniyor ise hassas bilgilerinizin güven altında olmadığınız bilmenizi isteriz, çünkü hackerlar bu bilgilere kolayca erişim sağlayabilir.

Gelelim bilgisayarımızda virüs olup olmadığını kontrol etmeye;

Klavyenizden "Sol altta bulunan Windows tuşu ve R" tuşuna basmanızı ve ardından "cmd" yazmanızı isteyeceğim. Bunu yazdıktan sonra karşınızdaki Terminal ekranına " netstat -an | find ":25" " yazmanız gerekmekte. Bunu yazdıktan sonra eğer herhangi bir uyarı almadıysanız bilgisayarınızda izleyici bir virüs bulunmamakta.

Peki, bilgisayarınızda bir keylogger bulunmakta mı? Bunu da kolayca öğrenebiliriz. Yukarıda yaptığımız gibi tekrardan cmd'yi açalım ve ardından bunu yazalım " netstat -an | find: ":25" x/delete ". Bu komutta bulunan "x" keylogger portunu siler (tabii varsa).

Bu adımları yaptığınızda bilgisayarınız artık ter temiz olacaktır, tabii yine de bir virüs programı ile her gün taratmakta fayda var.

Herhangi bir sorunuz var ise veya bir yerde takıldıysanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

- Mevcut yorum.

Daha yeni Daha eski